SYCAMORE (Say youth can more) je projekt Formamentisa (doniran od strane Erasmus+) čiji je Udruga za ekonomiju zajedništva partner, zajedno sa Scuola di Economia Civile srl, UNIVERSITA DEGLI STUDI GABRIELE D’ANNUNZIO DI CHIETI-PESCARA, Ud’Anet, E.DIC.SPA Polo Lionelo Bonfanti, ECNAL – Consultores Associados Lda, Associazione di volontariato Nuovi Orizzonti ONLUS te vec legendarni AIPEC Associazione Italiana Imprenditori per un’economia di comunione, sa ciljem implementiranja vrijednosti i načela ekonomije zajedništva u obrazovni program instituta koji provodi edukaciju za nezaposlene osobe i pomaže u osposobljavanju za poduzetništvo u Regiji Pescara u Italiji.
Osim na uvodnom pripremnom sastanku u Pescari u Veljači ove godine, sudjelovali smo i na prvim aktivnostima projekta, o čemu donosimo izvješće našeg Antuna Matoševića iz Skopja/Zagorja/Zagreba/Firenze/Loppiana/SOPHIE…
Aktivnost: Formacija u Civilnoj i Ekonomiji Zajedništva
Seminar: „Osoba i dobrobit poduzeća“
Mjesto: Polo Lionello Bonfanti, Loppiano – Incisa e Figline Vadarno (FI), Italija
Datum: 06. – 07. – 08. travnja 2017
Dana 06. travnja 2017
Profesor: Ivan Vitali
Priče o civilnim poduzećima
Otvaranje ovog seminara imao je mladi i ambiciozni profesor i poduzetnik iz Milana, Ivan Vitali. Vrijeme i društvo u kojem živimo okrakterizirani su velikim te jako dinamičnim promjenama. Biti dio poslovnog svijeta, znači slijediti nove, aktualne promjene ali nikako ne zaboraviti na održivost. Preko svoga životnog iskustva na osobnom i profesionalnom planu, prof. Vitali otvorio nam je novu paradigmu, poduzeća i poduzetnicima te uloga i značaj zaposlenika u krugu održivosti. „Što zapravo znači biti civilno poduzeće?“ – nastavio je profesor iz Milana, približavajući niz primjera poduzeća i poduzetnika koji su odlučili krenuti jednom drugom, alternativnom stazom poslovanja te nam je kroz realnost dokučio koliko visoku cijenu imaju platit oni koji su odlučili krenuti poslovati na održiv način, brinući se o internoj i eksternoj sredini, biti transparentni i odgovorni. Ali i da se uvijek isplati ulagati u znanje, koji je prvi i najbitniji čimbenik novog „civilnog“ poslovanja.
Dana 07. travnja 2017
Profesor: Anouk Grevin
Voditi brigu o poslu i zaposlenicima: inovativni doprinosi znanosti o poslu i upravljanju
Središnji dio seminara pripao je profesorici iz francuskog Nantesa, Anouk Grevin. Profesorica Grevin koja se bavi istraživanjem na polju menadžmenta i uloga dara i darivanja, na osobiti način preko rezultata njezinih istraživanja nam je dokučila kako se svi zaposlenici u jednoj organizaciji, bez obzira na kojoj razini preko svojega rada neprestano darivaju, glavna polemika ostaje prepoznati dinamike darivanja i značaj samoga dara u organizaciji. Okarakteriziran slobodom, besplatnošću i ciljanjem na odnose, dar kao takav predstavlja uistinu jedan izazov, jer se radi o neprestanoj dinamici: darivanja – primanja – ponovnog darivanja, jer cilj je dara, iako besplatan, ipak obostranost. Radi se prvenstveno o tome stvoriti prostor, pronaći vrijeme, prepustiti autonomiju i otvoriti se povjerenju te autentičnom dijalogu kako bi se posao mogao prepoznati kao dar, te jednom prepoznat i uočen, podržati ga i ohrabriti ga jer se radi o kompletnoj promjeni antropologije posla, otići jednu razinu više i prepoznati zaposlenike ne samo kao „homo economicus“, ali također „homo donator“.
Dana 08. travnja 2017
Profesor: Luigino Bruni
Uloga emocija u organizacijama
Posljednjeg dana ovog seminara bio je rezerviran za Luiginia Bruni-a, profesor na LUMSI u Rimu i Sveučilišnom Institutu „Sophia“, Loppiano, Figline e Incisa Valdarno (FI). Na kraju seminara, prof. Bruni nam je otvorio jednu novu „ontološku“ dimenziju poduzeća. Kroz njegove razne znanstvene, plodne doprinose koje u sebi nose tračak biblijske inspiracije vratili smo se u povijest da bih razumijeli sadašnjost te dobili smjernice i nadu u stvaranju budućnosti. Koje li uloge igraju emocije u organizacijama?!? Ključnu, kako smo razumijeli i kroz doprinose ostalih sudionika, uglavnom poduzetnika, na seminaru prikazati privržanost za osnoviča/teljice kroz obilježavanje obljetnice ili ostale važne datume osobito kod malih tvrtki od esencijalne je važnosti u stvaranju jedne klime istinskih vrijenosti te dosljednosti moralnih te etičkih načela. Emocije! One su onaj ontološki dokaz postojanja i privržanosti.
Aktivnost: Formacija u Civilnoj i Ekonomiji Zajedništva
– BOOTCAMP
Mjesto: Polo Lionello Bonfanti, Loppiano – Incisa e Figline Vadarno (FI), Italija
Datum: 17. – 18. svibnja 2017
– Seminar: „Civilni menadžment – (civilno upravljanje)“
Mjesto: Polo Lionello Bonfanti, Loppiano – Incisa e Figline Vadarno (FI), Italija
Datum: 18. – 19. – 20. svibnja 2017
Dana 17. i 18. svibnja 2017
Profesori: Ana De Araujo Barros Maia Matos i Mario Alberto Ferreira Maia Matos
BOOTCAMP
Prije početka samog seminara ovog puta u organizaciji Sycamore, bio je održan dvodnevni bootcamp.
Što je bootcamp? Od engleske riječi: boot (čizme), camp (kamp), odnosi se na vojnični trening. U našem smislu, riječ bootcamp, koristi se za opisati kratku „vojničku“ obuku u specijaliziranju zainteresiranih sudionika u stvaranju, kreiranju, otvoranju njihovog poduzeća iz sna.
Što? Zašto? Kako? S čime? S kime? Za koga?
Su bila samo neka od pitanja na koja smo trebali dati odgovore, kako bi započeli s temeljima našeg budućeg poduzeća, i kako bi nastavili s detaljnijim pitanjima poput:
Koliko novaca? Koliko troškova? Koji segment tržišta? Odnose? Učinak na okoliš, društvo i zajedništvo?
Za formiranje kompletnu i razrađenu strukturu našeg „mogućeg“ / civilnog poduzeća. Na kraju trebala bi biti komisija koja bi ocjenivala svaki pojedinačni projekt poslovne ideje.
Dana 18. svibnja 2017
Profesor: Alberto Frassineti
Upravljati osobama: elementi jedne nove organizacijske paradigme
Nakon bootcamp-a, započelo je prvo predavanje seminara posvećen Civilnom menadžmentu. Čast otvoriti seminar imao je profesor i inženjer Alberto Frassineti, konzultant i jedan od koosnivača i profesor u Školi civilne ekonomije. Dakle, centralna tema njegovoga prvog izlaganja bila je nova paradigma upravljačkog procesa i osvrt na sve elemente s kojim se susreće poduzetnik tijekom procesa delegiranja. Osobiti naglasak bio je stavljen na organizacijsku kulturu te vrijednostima na kojima se temelji sama organizacija. Zatim tema održivosti koja je jedna od glavnih načela i karakteristika civilhih poduzeća. U tom smislu bile su izdvojene tri tipa održivosti: vrjednosna održivost, odnosna održivost i ekonomska održivost te da ukupna održivost poduzeća ne ovisi samo o postignuću jednog tipa održivosti već se govori da je jedno poduzeće civilne ekonomije postiglo ukupnu održivost jedino i samo ako postoji prirodni balans između svih tri tipa organizacijske održivosti u kojoj osobe imaju centralnu poziciju i primarnu važnost.
Dana 19. svibnja 2017
Profesor: Gabriele Gabrielli
Biti manadžer u prospektivi superiornosti vremena iznad mjesta
Seminar se nastavio s dragocjenim menadžerskim iskustvom profesora Grabriele Grabrielli, donoseći svoje bogato radno iskustvo radeći u nekoliko vodećih talijanskih tvrtki. Profesor Gabrielli ponio nas je na više dimenzionalno putovanje u znanosti o upravljanu, predstavljajući menadžment i upravljanje kroz prizmu vremena i prostora. Također uputio je na aktualnost riječi pape Franje, upućeni poduzetnicima ali i ekonomiji zajedništva, kao i važnost kontestualizacije u procesu odabiru upravljanja. Ali također bili je i riječ o opasnostima ekonomskih motivatora.
Osobe su jako raspoložive, trguju i postojano uspijevaju dostignuti njihove ciljeve… S vremenom, s druge strane, mjenjaju se uvjeti života i vizije o svijetu koji je u stalnom pokretu s nizom različitih čimbenika koji utječu na osobu i njezin okoliš. Ne postoji samo biološki sat, koji diktira jedan niz potreba koji se trebaju zadovoljiti. Postoji i jedan društveni sat, koji bilježi potrebe drugih i jedan psihološki sat koji registrira datume koji svaki stabilira sa samim sobom.(Gian Vittorio Caprara, Razlozi uspjeha, 1996)
Dana 20. svibnja 2017
Profesori: Licia Paglione e Alberto Frassineti
Sreća i Jednakost
Kraj seminara bio je najavljen s mladom doktoricom sociologije, donoseći na svjetlo dosta izazovna ali i vrlo aktualna pitanja:
Što je sreća? Definicija subjektivne i objektivne sreće!
Kakav je posjed svjetsih resursa i s tim i jednakost u svijetu?
Preko svojih istraživanja, došli su do izražaj dosta zabrinjavajućih podataka o svijetu, ali i nada u pronalasku metoda mjerenja uticaja zajedništva na ekonomskoj razini u društvima i suzbijanju siromaštva diljem svijeta, kako i razvoj koncepcija odnosnih dobara, s njegovih karakteristikama poput: identitet, uzajamnost, simultanost, motivaciju, dobro a ne roba, ne privatno, ne javno dobro, već zajedničko. S tim da se osoba uvijek stavi u centru društva i ekonomije, jer osoba sa svojom kreativnošću, sa svojom inteligencijom ulazi u odnose s drugim osobama i stvarima i tako daje i ekonomsku vrijednost, dobrima.
Ipak sam kraj seminara bio je rezerviran za profesora Frassinetija, gdje, podijeljeni u grupama imali smo zadatak prezentirati za zadanu tvrtku, njene vrijednosti, misiju i kompeticijsku vrijednost t.j. ono što ih čini drugačijim. Kako bi se zadobili s instrumentima za valoriziranje kulture zajedništva i formacju za uočiti svakdašnja iskustva rada. Zaključak seminara sastojao se upravo u tome: Da ako stvari stoje tako, ne znači da se tako i treba nastaviti. Samo što, kada se radi o tome zavrnuti rukave i početi s promjenama, postoji jednu cijenu za platit i tu, jedna velika većina radije žaliti će se umjesto raditi. (Giovanni Falcone)
“Jedna svjetlost u sred tmina,
ma koliko mala bila,
vidi se i izdaleka”
Chiara Lubich