piše: Antun Matošević
Napokon, dugo očekivani susret Ekonomije zajedništva, održao se za vikend od 8. do 10. prosinca 2017. u glavnom gradu Republike Slovačke, a od nedavno i glavnom centru Pokreta Fokolara – Djela Marijina za novu zonu „Violetto“ (Ljubičasta, države od Trsta do Rusije), u prelijepom gradu na Dunavu, Bratislavi.
Ovo je prvi susret ovih dimenzija, namijenjem cijeloj novoj zoni u pokretu Fokolara koja obuhvaća dio srednje i istočne Europe, a na kojem su sudjelovali predstavnici Odbora EZ, poduzetnici, zaposlenici, profesori, studenti te ostali simpatizeri EZ iz Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, Mađarske, Slovačke, Češke, Poljske, Ukrajine te Rusije.
Program ovog susreta započeo je 8. prosinca 2017. kad je grupa iz Hrvatske krenula na put prema Bratislavi, a očekivani dolazak bio je u večernjim satima istoga dana.
Službeni početak programa započeo je u jutarnjim satima sljedećeg dana, subotu 9. prosinca 2017. kad su nas dočekali topla dobrodošlica i pozdravi sa strane glavne organizatorice ovog susreta gđe. Maje Čalfove iz Odbora za EZ u Slovačkoj i međunarodnog Odbora EZ, zajedno sa suradnicima.
Program se nastavio s novostima o EZ iz svijeta gdje je glavnu riječ imao profesor Luigino Bruni, glavni koordinator EZ, te je zatim profesionalna suradnica za Ekonomiju Zajedništva iz Loppiana (Italija) i međunarodna koordinatorica projekta EoC-IIN, g-đice Florencie Locascio predstavila međunarodne projekte EoC-IIN te Prophetic Economy, njihov napredak, dosadašnje rezultate iz različitih dijelova svijeta kao i planove za budućnost.
Nakon toga, program su obogatile prezentacije EZ iz različitih zemalja srednje i istočne Europe, a predstavili su se Peter Fabjan iz Hrvatske, koordinator hrvatskog čvorišta projekta EoC-IIN, govoreći o projektu inkubacije novih poduzeća kroz projekt „Želim (p)ostati poduzetnik“ u gradiću Faro u Hrvatskoj. Edukativni moduli projekta imali su za cilj, osim osnaživanja novih i postojećih poduzetnika, približiti Ekonomiju Zajedništva široj javnosti na području Hrvatske.
Iz Srbije, na tužne vijesti o zatvaranju nekih poduzeća EZ, stiglo je ohrabrenje prof. Luigina Brunija koji je objasnio da je sasvim normalan proces „nestanka“ poduzeća sa tržišta ali bitna je dinamika novih otvorenja također.
Slovačka je bila predstavljena sa strane slovačkog čvorišta međunarodnog projekta EoC-IIN, te su nam ukratko prezentirali nedavne aktivnosti u Slovačkoj kao i listu poduzeća EZ aktivnih na teritoriju cijele Slovačke. Na kraju su istaknuli važnost suradnje sa Republikom Češkom,koja je zatim slično kao i Hrvatska objasnila važnost organiziranja bootcamp-ova, ljetne škole i ostale susrete EZ. Rusija, kao velika zemlja i velika ekonomija ima veliku važnost za razvoj čitave zone, istaknuo je Luigino Bruni.
Rusiju su predstavili inovativni poduzetnici iz oblasti poljoprivrede te znanstvenici koji rade na području kulture i EZ. Mađarska je donijela dobre vijesti o novim otvorenim poduzećima iz EZ, također zanimljiv je podatak da ima dosta mladih poduzetnika, koji imaju kreatvnost i snage, ali zbog svojih mladih obitelji često se susreću s nedostatkom vremena.
U prezentiranju Slovenije, izišao je na vidjelu jedan nedostatak „šire“ podrške s čime su svi bili jako suglasni a s čime je bio završen i prvi dio radnog dana.
Drugi dio radne subote započeo je na taj način što su sudionici susreta trebali odabrat jednu od triju ponuđenih radnih grupa, i to:
- EZ i poduzetnici
- EZ i siromašni
- EZ i kultura
Nakon intenzivnog rada svih sudionika susreta, otvorena je mogućnost posjeta same gradske jezgre Bratislave. Bez daljnega, svi su sudionici uživali (i pored hladnoće) u lijepotama i čarima koji nudi Bratislava svojim stalnim stanovnicima, ali ništa manje ne daje onima, poput nas, koji su na kratko boravili u toj lijepoj prijestolnici na Dunavu.
Nakon turističkog razgledavanja Bratislave program se nastavio i u večernjim satima koji je obogatio prof. Luigino Bruni sa svojom temom o liderima današnjice iz perspektive antičkih proroka. Jedan dio, bogatog opusa pisanih djela Brunija obuhvaća Biblijsku tematiku. Njegova inspiracija da piše o temama iz Evanđelja i Starog Zavjeta dolazi, kako je on objasnio od jedne sasvim prirodne antropološke i karizmatske potrebe. Na tematici o prorocima je istaknuo važnost cjelovitog čitanja Biblije, ali i čitanje iz vremenske perspektive u kojoj je pisana tako da njena aktualnost i važnost poruke ne gube na značaju. Također proroke je povezao sa zvanjima i pozivima ali ne nužno u crkvenim strukturama, pa odatle i analogija s poduzetnicima. A o liderima, kaže, proroci i lideri su uvijek nasuprot jedni prema drugima. Isto tako istaknuo je važnost prepoznavanje lažnih i istinitih proroka. Jer istiniti su oni koji čuju jedan glas koji ih poziva na nešto što nisu i na nešto što prije nisu radili, pa je zato poniznost prva karakteristika po kojoj ih možemo prepoznati. Na pitanju je li i danas postoje proroci, Luigino se apsolutno slaže govoreći o ljudima koji su i danas pozvani u različitim sferama života da progovore, da upućuju na nove stvari ili da ukažu na elemente koje ne valjaju u društvu u kojem živimo iako poznavajući dobro kako obično okončavaju proroci, osloboditi se straha biti neshvaćeni ili čak i odbačeni.
Sljedećeg dana 10. prosinca (nedjelja) je započeo s razmišljanjima o važnosti ovog seminara te o dosadašnjem radu.
Sljedila je prezentacija rezultata iz rada po grupama. Svi su prezenteri istaknuli važnost i potrebu od pronalaska ili prevođenja termina iz Ekonomije Zajedništva ili što ona predstavlja za današnje društvo na jedan „laički“, svakdašnji jezik.
Nakon toga ostavljen je prostor za dijalog, otvoren svima, pa smo u tim trenutcima uživali u doprinosima mnogih koji su se otvorili ili osjetili poziv i zvanje da još jednom se bave poduzetništvom ili Ekonomijom Zajedništva općenito u bilo kojem zvanju, ljudskom i profesionalnom. Na osobiti način došla je do izražaja tematika o življenju zajedništvo dobara, te su bila postavljena pitanja na koji način možemo poboljšati cirkulaciju dobara u našoj zoni te prepoznat potrebite koji su temelj EZ.
Završni zaključci i kako nastaviti uglavnom su bili okarakterizirani oduševljenjem te zahvalnošću za održani susret, ali i istaknuvši potrebu za većom konkretnošu u djelima i radu, koja se može postići sa većom međusobnom povezanošću, suradnjom te umrežavanjem. Kao bitan zaključak došala je i konkretna potreba angažirati profesionalno na pola radno vrijeme jednu osobu koja bi bila sposobna odgovoriti na zadatak koordinaciju svih aktivnosti EZ u ovom dijelu Europe. Nakon čega sudionici su mogli razmijeniti svoja mišljenja i kontakte i za vrijeme ručka poslije kojeg svi smo se uputili k svojim zavičajima, ili onamo gdje smo pozvani darovati se kroz život i djelovanje, a gdje se nadamo da ćemo nastaviti sa upornim radom i predanošću Ekonomiji Zajedništva, u nekim slučajevima prepoznavši ju upravo kao naš poziv.
Na kraju htio bih izraziti veliku zahvalost svim onima koji su sudjelovali u pripremi ovog seminara, kojeg smatram neophodnim za daljne povezivanje čitave naše nove zone te za intenziviranje kontakata i učinkovitost EZ te na kraju sve općem boljitku na području srednje i istočne Europe. Također htio bih zahvaliti Udruzi Ekonomije Zajedništva iz Hrvatske zajedno sa svim predstavnicima i sudionicama koji su omogućili ovo predivno putuvanje te obogatili susret na korist svima.
Do sljedećeg susreta,
srdačan pozdrav.