Piše prof. Luigino Bruni, međunarodni kordinator Ekonomije zajedništva te profesor Sveučilišta u Milanu
(PROČITAJTE)
CORONAVIRUS: Zbog prestanka rada većine poduzeća u Kini nestao je smog i Kinezi nakon dugo vremena vide zvijezde
Dragi svi,
doživljavamo snažni trenutak napetosti koji nas, s jedne strane svijeta na drugu, spaja. Ovdje u Italiji situacija je osobito kritična i još uvijek ne možemo predvidjeti kada će se moći vratiti u normalu.
…
Situacija nije manje ozbiljna u Kini, Koreji i Iranu, a u nekoliko se europskih zemalja situacija iz dana u dan pogoršava.
Životi ljudi su se promijenili: škole i sveučilišta su zatvoreni, tvrtke tjeraju zaposlenike da rade od kuće, podzemne željeznice, vlakovi, avioni su prazni. Čak su i stanice uz autoceste napuštene, a putnici izbjegavaju zaustavljanje kako ne bi došli u situaciju moguće zaraze. Bolnice u određenim regijama rade na granici mogućeg.
Tvrtke trpe danas, i to ne samo one povezane s turizmom (svi su gotovo potpuno otkazali dolazak). Ovom porukom želio bih prenijeti našu blizinu svima onima koji pate od ove situacije i koji patimo od nje. U prisilnoj izolaciji, vrijeme je da se još više umrežimo, vrijeme je da komuniciramo jedni s drugima, i da živimo ove trenutke jedni s drugima u srcu. Javite nam svoje situacije, recite nam što proživljavate, kako transformirate ranu nanesenu Coronavirusom u blagoslov.
Jutros sam objavio Facebook post u kojem sam napisao:
„Ogromna nemoć. Postavili smo izuzetno ranjiv ekonomski sustav. Ništa poput virusa ne pokazuje da je kapitalistički kralj gol. Kao što je Keynes već znao, glinena stopala kapitalizma su ljudski osjećaji. Veliki alati, vrlo moćna sredstva ekonomije i financija danas ne mogu ništa učiniti. Nevidljiva ruka posve se osušila. Da nismo spasili ostatke stare države blagostanja, koju su masakrirali ljubitelji nevidljivih ruku, već bi nas zamahnuo nevidljivi parazit. Bilo je potrebno očima nevidljivo da nas prisili na kapitalističku korizmu koju tržišta sama nikad ne bi spontano učinila.
Trebalo je „zajedničko zlo“ da nam kaže što je zaboravljeno i ismijano zajedničko, opće dobro. Virus će proći, ali neće proći njegova bolna lekcija. U međuvremenu, Kinezi su ponovno vidjeli zvijezde, zbog šabata prisiljenog zagađenjem*. Ono što ne radimo iz ljubavi s vremena na vrijeme, radimo iz boli. “
Neka se nitko ne osjeća sam i neka svatko od nas postane u svom okruženju sakrament zajedništva i konkretne nade.
Luigino
*Zbog prestanka rada većine poduzeća u Kini nestao je smog i Kinezi nakon dugo vremena vide zvijezde