Već drugu godinu zaredom, inspirirani događajem Proročka ekonomija u organizaciji međunarodnog pokreta Ekonomije zajedništva, organizirali smo okupljanje inicijativa, organizacija i pojedinaca već uključenih u preobrazbu ekonomskog, ekološkog i/ili društvenog sustava na lokalnom nivou.
Tako je 30. svibnja 2020. u centru Mariapoli Faro u Križevcima održana konferencija Osnaživanje lokalnih zajednica, organizirana s udrugama Hrvatska permakultura i Vestigium. Svrha okupljanja je umrežavanje i pokretanje zajedničkih akcija s jačim pozitivnim utjecajem za ljude, planet i našu budućnost, a glavna tema ovogodišnjeg događaja bila je prilagodba na klimatske promjene.
Na početku programa, skup su pozdravili i križevački gradonačelnik g. Mario Rajn i dogradonačelnik g. Danijel Šaško.
![](https://uez.hr/wp-content/uploads/2020/06/20200530_101414-1024x576.jpg)
Tko?
Ugostili smo 59 osoba iz više od 15 zajednica, inicijativa i organizacija: CRO Laudato si, Satelit – centar za edukacije o održivosti, Tranzicijske inicijative Krk i Rijeka, Zelena akcija, Klik – križevački laboratorij inovacija za klimu, Zelena energetska zadruga, Zeleni KLIK, Društvena banka sjemena ZMAG, Eko Centar Latinovac, ZASADI DRVO, NE BUDI PANJ!, Znanstvenici za klimu, Zero waste Croatia te više aktivnih pojedinaca. Uz susret uživo, 15 sudionika bilo je s nama putem Zoom aplikacije, ali potpuno uključeni u događaj.
Što?
U uvodnom dijelu Peter Fabjan, predsjednik UEZ-a, objasnio je ideju i inspiraciju za organiziranje ovakvog događaja, koja je vrlo jednostavna: puno organizacija i pojedinaca se brine za ekološki sustav našeg planeta, ali zajedno mogu učiniti više.
Zašto je ta ekonomija proročka? Zato što će akcije koje pokrenemo danas, sada i odmah, imati učinak za 10-tak godina. Danas treba raditi za budućnost kakvu želimo. Nenad Maljković iz Hrvatske permakulture je istaknuo u samom početku važnost pet dijaloga Pokreta fokolara kao bogatstvo koje treba dijeliti sa svijetom.
Kako?
Nakon uvoda krenuo je okrugli stol, sa središnjom temom papine enciklike Laudato Si, kao kišobrana ispod kojeg svi trebamo stati, zbog skrbi za naš zajednički dom.
Dr. sc. doc. Zoran Turza s Hrvatskog katoličkog sveučilišta i voditelj Cro Laudato Si inicijative predstavio je encikliku kao najviši dokument Crkve, te da je enciklika plod karizme Chiare Lubich te rezultat rada prof. Luigina Brunija i prof. Stefana Zamagnija. Naglasio je i kako je karizma Pokreta fokolara direktno ušla u četiri papinske enciklike.
Otvoren je dubok dijalog sa svima, predstavnici inicijativa su dobro razumjeli sadržaj Laudato Si, dok je Veljko Armano Linta iz Satelita rekao da je za njega enciklika najbolja znanstvena budnica ikad napisana i da je to djelo s najvišom stručnošću i složenošću iz ekologije. Gina Perkov je predstavila pet dijaloga Pokreta fokolara te Franjinu ekonomiju, dok je Sanela Mikulčić govorila o prilagodbi na klimatske promjene u lokalnoj zajednici.
Zašto?
U dijalogu se pokazalo da trebamo nastaviti zajedno raditi na brizi o zajedničkom domu. Predstavnici inicijativa su u nama iz UEZ-a i domaćinima iz Pokreta fokolara, vidjeli Crkvu i gledaju nas kao osobe sa smislom u svom životu koje uživaju u radosti zajedništva. Posebno je to došlo do izražaja u radionici Temeljita prilagodba. Radi se o uvidu na osobnoj razini, gdje smo bili podijeljeni u grupe po dvoje i razgovarali o otpornosti, odricanju, povratku i pomirenju te smo podijelili naša iskustva a primili njihovu stručnost i brigu.
Nakon radionica uslijedilo je predstavljanje inicijativa već aktivnih u promjeni ekološkog ili ekonomskog sustava, uz zadržavanje dubokog i krasnog dijaloga.
Ključne riječi na kraju događaja su bile: zajedništvo, nada, pozitivnost, uskrsnuće, različitost,…
Za zaključak, u narednim danima i tjednima, kreirati će se Otvoreno pismo koje sve organizacije potpisuju, a sadržava elemente i točke koje nas spajaju.