Memorija budućnosti. Ekonomija – inovacije – ekologija
Ekonomija zajedništva, naši profesori, poduzetnici i volonteri, sudjeluju 12.03.2021. na prvom Festivalu socijalnog nauka u Hrvatskoj.
„Biti kvasac društva“ vizija je na temelju koje Festival djeluje i koju Festival promiče. Na svim razinama Festival promiče interdisciplinarnost, zajedništvo, uzajamnost i, u duhu najnovije socijalne enciklike pape Franje, bratstvo u svijetu koji unatoč hiperpovezanosti, trpi od fragmentacije koja otežava rješavanje problema koji svakog pogađaju (Fratelli tutti, br. 7).
Program i sudionici
U godini 130. obljetnice izdavanja prve enciklike socijalnoga nauka Crkve Rerum novarum (1891.), Katedra za teologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, u suradnji s profesorima Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Osijeku te Centrom za promicanje socijalnoga nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije kao suorganizatorom, organizira Festival socijalnoga nauka Crkve na temu „Memorija budućnosti. Ekonomija — inovacije — ekologija“.
Program Festivala obuhvaća socijalne forume, okrugle stolove, panele koji povezuju teoriju i praksu te hrvatske i inozemne znanstvenike i stručnjake. Prijepodnevni dio programa, između ostalog, donosi videoporuku pape Franje povodom otvaranja Festivala u Veroni u studenom 2020. godine, na temu „Memorija budućnosti“ te uvodni forum na temu: „Socijalni nauk Crkve i ekonomija – povodom 130. godišnjice socijalne enciklike Rerum novarum“.
Poslijepodnevni dio programa u teorijsko-praktičnom obliku obrađuje teme solidarnosti u ekonomiji te što možemo naučiti na primjeru potresa u Zagrebu i Petrinji kao i, u sklopu okruglog stola, temu „Inovacije i digitalno gospodarstvo: doprinos ekonomskoj i ekološkoj održivosti – iskustvo COVID-19 krize“. Posljednji panel donosi temu „Pravedne i zelene financije – uzajamnost i solidarnost u financijama te kako financije utječu na okoliš“ te, uz domaće stručnjake i primjere iz prakse, donosi i primjer dobre prakse iz Italije.
Na završetku Festivala slijedi program za mlade unutar kojeg će, uz iskustva projekata i aktivnosti mladih u sklopu Festivala u Italiji, kratko biti predstavljena „Franjina ekonomija“ te će interdisciplinarni tim mladih na HKS-u moderirati dijaloški forum na temu „Po čemu želimo da nas budućnost pamti?“, uz uključenja primjera iz prakse i publike.
Festival završava kratkom kulturno-umjetničkom točkom i završnim preporukama.
Kliknite ovdje za cijeli program i linkove za praćenje, a ovdje za više informacija o festivalu!